Την δεύτερη ημέρα της εκδρομής μας επισκεφτήκαμε τις σχολικές εγκαταστάσεις των Αρσάκειων Σχολείων Ψυχικού. Εκεί μας υποδέχτηκαν θερμά μαθητές και εκπαιδευτικοί του Β Αρσάκειου Δημοτικού Ψυχικού.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης μας ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου...

Τον ιερό Ναό της Αγίας Αναστασίας και το Μουσείο Τεχνολογίας και το Μουσειο Φυσικής Ιστορίας

Μετά την ξενάγηση οι μαθητές και μαθήτριες συγκεντρώθηκαν σε μια αίθουσα χωρίστηκαν σε μεικτές ομάδες και έπαιξαν ένα τελευταίο διαδραστικό παιχνίδι στο Kahoot που αφορούσε τις εμπειρίες και τις γνώσεις που αποκόμισαν από το ταξίδι σε αυτό το καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Ανταλλάξαμε δώρα και αναμνηστικά και αποχαιρετιστήκαμε δίνοντας ταυτόχρονα υπόσχεση για συνέχιση του προγράμματος.

Κλείνοντας αυτό το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Βασίλη Λαμπρινουδάκη, ομότιμο καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και μέλους τού Δ.Σ. τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας, και τής Υπηρεσίας Πολιτιστικών Προγραμμάτων και Δραστηριοτήτων τής Φ.Ε  για τη στήριξή του και την πολύτιμη συμβολή του τον συνδυασμό Μυθολογίας και Αστρονομίας καθώς και την Διευθύντρια του Β Αρσάκειου Δημοτικού Ψυχικού κα Ροδοπούλου Βασιλική και τον εκπαιδευτικό κο Χωριανόπουλο Κωνσταντίνο για τη συνεργασία και την θερμή φιλοξενία.

Οι δάσκαλοι που υλοποιούν το πρόγραμμα

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου

Βαγγέλης Χίντζος