Έπειτα από τις εξ αποστάσεως δράσεις και συνεργασίες έφτασε η στιγμή οι μαθητές των δύο σχολείων να συναντηθούν και από κοντά.

Στις 10 και 11 Μαΐου 2023 οι μαθητές/τριες των Ε και ΣΤ τάξεων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα και υλοποίησαν κοινές δράσεις με τους μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων του Β Αρσάκειο Δημοτικού Ψυχικού.

Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Αθηνών

Συνάντηση στον κήπο του Αστεροσκοπείου Αθηνών και η πρώτη αναμνηστική φωτογραφία. Μαθητές και εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πρόγραμμα "Από την ελληνική μυθολογία στις διαστημικές αποστολές της NASA".

Αφού γνωριστήκαμε από κοντά άρχισε η ξενάγηση στους χώρους του Αστεροσκοπείου.

Ξεκινήσαμε από τους εξωτερικούς χώρους και με παρατήρηση του ουρανού και στη συνέχεια περάσαμε στο εσωτερικό για να δούμε από κοντά μεταξύ των άλλων εκθεμάτων τον πρώτο υπολογιστή. Τον μηχανισμό των Αντικυθήρων.

Μετά το μουσείο μεταβήκαμε στον θόλο του τηλεσκόπειου. Δυστυχώς η συννεφιά δεν μας επέτρεψε να κάνουμε αστροπαρατήρηση.

Οι δάσκαλοι που υλοποιούν το πρόγραμμα

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου

Βαγγέλης Χίντζος