Ακόμη μια δραστηριότητα στο πλαίσιο του προγράμματος ήταν η συνεργασία των μαθητών της ΣΤ τάξης του σχολείου μας και των οι μαθητές των  ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων του Β Αρσάκειο Δημοτικού Ψυχικού. Οι μαθητές και των δύο σχολείων είχαν

εργαστεί αυτόνομα σε ομαδικές δραστηριότητες που αποτελούν επέκταση του προγράμματος σπουδών των Φυσικών με τη μεθοδολογία STEAM και SHTEAM. Στην τηλεδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε στις 8 Μαΐου 2023 οι μαθητές /τριες όλων των τμημάτων παρουσίασαν τα αποτελέσματα της εργασίας τους και αντάλλαξαν εμπειρίες.

Τα παιδιά του Αρσάκειου πραγματοποίησαν ομαδικά projects με παρουσιάσεις και δραστηριότητες στις ψηφιακές τάξεις e-arsakeio και κατασκευές με μεθοδολογία SHTEAM και τα παιδιά του σχολείου μας, αφού μελέτησαν με τη μεθοδολογία STEAM το θέμα της αποστολής στη Σελήνη κατέληξαν στην κατασκευή 2 ηλιακών φούρνων με θερμομόνωση τους οποίους δοκίμασαν, κατέγραψαν τις μετρήσεις τους και τις αναπαρέστησαν γραφικά.

Αφού ολοκληρώθηκαν οι παρουσιάσεις τα παιδιά και των δύο σχολείων συμμετείχαν ταυτόχρονα, σε ομάδες, σε διαδικτυακό ψηφιακό παιχνίδι με ερωτήσεις που είχαν δημιουργήσει από κοινού.

Οι δάσκαλοι που υλοποιούν το πρόγραμμα

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου

Βαγγέλης Χίντζος