Σήμερα πραγματοποιήσαμε από την παιδαγωγική του Σελεστίν Φρενέ « Το συμβούλιο της τάξης». Μετά το «Τι νέα» και αφού τα παιδιά δέθηκαν περισσότερο σαν ομάδα, έμαθαν να ακούν και

να ακούγονται, προχωράμε σε μία δράση που ενισχύει ακόμα περισσότερο την ομαδικότητα, τη διαχείριση των προβλημάτων της τάξης και την επικοινωνία μεταξύ των μελών της, ενώ παράλληλα κάνει την τάξη μας πιο δημοκρατική. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας τα παιδιά γράφουν σε χαρτάκια οτιδήποτε τα απασχολεί  και θέλουν να το συζητήσουμε στην ολομέλεια της τάξης, καθώς επίσης και σε ποιους συμμαθητές θα ήθελαν να πουν μπράβο. Την ημέρα του συμβουλίου ορίζεται γραμματέας, φύλακας χρόνου, φύλακας ησυχίας , συντονιστής και φορέας λόγου και το συμβούλιο ξεκινά!

Η δασκάλα της τάξης

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου