Στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος "Από τη μυθολογία στις διαστημικές αποστολές της NASA", οι μαθητές/τριες της Ε τάξης του σχολείου μας με τους αντίστοιχους μαθητές του Β Αρσάκειου Δημοτικού Ψυχικού συμμετείχαν διαδικτυακά στο πρόγραμμα beyondEDU.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα διοργανώνεται

από το Κέντρο Επιστημών Παρατήρησης της Γης και Δορυφορικής Τηλεπισκόπησης BEYOND του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και είχε διάρκεια 1 διδακτική ώρα.  Το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο να έρθουν σε επαφή οι νέοι και η εκπαιδευτική κοινότητα με διαστημικές τεχνολογίες, δεδομένα και υπηρεσίες που έχουν καταστεί απαραίτητες στην καθημερινή ζωή των ευρωπαίων πολιτών: όταν χρησιμοποιούν κινητά τηλέφωνα και συστήματα πλοήγησης αυτοκινήτων, παρακολουθούν δορυφορική τηλεόραση ή κάνουν ανάληψη μετρητών, καθώς και την καθώς και την εισαγωγή των νέων στον κόσμο της δορυφορικής τηλεπισκόπησης.

Μετά την παρουσίαση, τα παιδιά και από τα δύο σχολεία, χωρισμένα σε ομάδες, συμμετείχαν ταυτόχρονα σε online διαδραστικό παιχνίδι ερωτήσεων, χρησιμοποιώντας tablets και υπολογιστές.

Οι δάσκαλοι που υλοποιούν το πρόγραμμα

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου

Βαγγέλης Χίντζος