Πριν ξεκινήσουν οι μαθητές/τριες να συνεργάζονται πραγματοποίησαν ανά τάξη  τηλεδιάσκεψη γνωριμίας. Σε αυτήν οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τον τόπο τους, το σχολείο του και τον εαυτό τους.

Οι μαθητές εργάστηκαν σε προηγούμενο χρόνο εργάστηκαν ομαδικά, συγκέντρωσαν

το υλικό που ήθελαν και δημιούργησαν μια παρουσίαση την οποία αξιοποίησαν στην τηλεδιάσκεψη που πραγματοποίησαν.

Οι μαθητές της Δ και Ε τάξεων συνεργάστηκαν με τους μαθητών των Δ1 και Ε2 του Β Αρσάκειου Ψυχικού αντίστοιχα.

Τις τηλεδιασκέψεις τίμησαν με την παρουσία τους ο κ .Β. Λαμπρινουδάκης, ομότιμος καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και μέλος τού Δ.Σ. τής Φ.Ε., ο οποίος είναι και ο επιστημονικός σύμβουλος τού προγράμματος, η Αναπληρώτρια Επόπτρια των Σχολείων κ. Σ. Σταθοπούλου

Οι δάσκαλοι που υλοποιούν το πρόγραμμα

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου

Βαγγέλης Χίντζος