Το πρόγραμμα ξεκίνησε και επίσημα στις 29 Νοεμβρίου 2022 με την πραγματοποίηση κοινής διαδικτυακής συνάντησης. Στην συνάντηση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές/τριες των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων και των

τριών Αρσάκειων Δημοτικών Ψυχικού και οι μαθητές/τριες του σχολείου μας.

Την συνάντηση άνοιξε ο κ. Βασίλης Λαμπρινουδάκης, ομότιμος καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών ο οποίος ανέπτυξε στους μαθητές/τριες την ανθρωπιστική -οικολογική διάσταση του θέματος και συνέχισε η κα Μαργαρίτα Μεταξά, καθηγήτρια Αστρονομίας στα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Λύκεια Εκάλης η οποία ανέπτυξε την επιστημονική-αστρονομική διάσταση της αποστολής στη Σελήνη.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές/τριες του σχολείου μας θα συνεργαστούν με τους μαθητές/τριες των αντίστοιχων τάξεων του Β Αρσάκειου Δημοτικού Ψυχικού.

Οι δάσκαλοι που υλοποιούν το πρόγραμμα

Ειρήνη Ραφαέλα Κουφοπούλου

Βαγγέλης Χίντζος