Στις 22 και 23 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στις Βρυξέλες η δεύτερη συνάντηση των εταίρων.

Στη συνάντηση αυτή πραγματοποιήθηκε αποτίμηση του παραχθέντος έργου μέχρι τώρα και προγραμματίστηκαν τα επόμενα βήματα.

Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκε το παραγόμενο εκπαιδευτικό υλικό αναφορικά με την κλιματική αλλαγή και τις επιδράσεις της στις ζωές των ανθρώπων.

Δράσεις ενεργοποίησης της κοινωνίας και παραγωγής αποτελεσμάτων που οδηγούν σε αλλαγές στην καθημερινή ζωή των πολιτών.

Επιπρόσθετα, παρουσιάστηκαν οι σύγχρονες τάσεις στην εκπαιδευτική διαδικασία που βασίζεται στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών στη μαθησιακή διαδικασία και στην επίλυση προβλημάτων του πραγματικού κόσμου.

Μια ακόμα καινοτομία του προγράμματος αποτελεί ο τρόπος δημιουργίας του μηνύματος από τους μαθητές. Οι μαθητές θα δημιουργήσουν ψηφιακές ιστορίες πάνω σε πλατφόρμα ειδικά σχεδιασμένη, με στόχο την αλλαγή συμπεριφοράς από τους ενήλικες και ανήλικους και τη διάδοση του μηνύματος ότι η κλιματική αλλαγή είναι εδώ και μας αφορά όλους.

Το σχολείο μας θα αναζητήσει και θα επιλέξει τα κατάλληλα λογισμικά, ώστε οι μαθητές να καταφέρουν με ευκολία να δημιουργήσουν τις ψηφιακές τους ιστορίες. Επιπρόσθετα θα σχεδιάσουμε τις κατάλληλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες που θα συμπεριληφθούν στον οδηγό εκπαιδευτικού κατά την πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος.