Πριν την πραγματοποίηση της πρώτη τηλεδιάσκεψης οι μαθήτριες και οι μαθητές αποτύπωσαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους σε μια ζωγραφιά.

ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ 1ης τηλεδιάσκεψης
ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2021:
Ζητείται ελπίς στην μετά-covid εποχή

Ημερομηνία 1ης τηλεδιάσκεψης 11/3/2021

Α) Σκοπός-Στόχοι 1ης Τηλεδιάσκεψης
Α1. Σκοπός (με βάση το μεθοδολογικό πλαίσιο)
Γνωριμία των τάξεων και ανάδειξη του θέματος

Α2. Στόχοι
Μετά το τέλος της 1ης Τηλεδιάσκεψης οι μαθητές είναι ικανοί: Α2.1 Σε επίπεδο Γνώσεων
Να γνωρίζουν στοιχεία για τη δική τους πόλη και την πόλη του συνεργαζό μενου σχολείου.
- Να χειρίζονται Power Point.
- Να δημιουργούν ερευνητική εργασία.

t1

Α2.2 Σε επίπεδο Δεξιοτήτων
-Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας -Να καλλιεργήσουν δεξιότητες διαχείρισης πληροφοριών -Να εξοικειωθούν με την πληκτρολόγηση σε Η/Υ -Να δημιουργήσουν μία παρουσίαση

t1-1

Α.2.3 Σε επίπεδο Στάσεων
- Ομαδο συνεργατικότητα
- Σεβασμός στην άποψη του άλλου
- Σωστή διαχείριση του χρόνου
- Μαθαίνουν τους κανόνες μιας τηλεδιάσκεψης
- Ανταλλαγή απόψεων

t1-2

Β. Δραστηριότητες πριν την 1η Τηλεδιάσκεψη
Βήμα 1: Ενημέρωση Μαθητών Βήμα 2: Ενημέρωση Γονέων
Βήμα 3: Οι μαθητές γράφουν έκθεση σχετικά με τις προσδοκίες τους από τις τηλεδιασκέψεις
Βήμα 4: Οι μαθητές ζωγραφίζουν αποτυπώνοντας τις προσδοκίες τους από τις τηλεδιασκέψεις
Βήμα 5 Συζήτηση με τα παιδιά και δημιουργία ομάδων εργασίας (ΠΟΛΗ -
ΣΧΟΛΕΙΟ - ΤΑΞΗ)
Βήμα 6: Ανάθεση εσωτερικών αρμοδιοτήτων στα μέλη κάθε ομάδας.
Βήμα 7: Δημιουργία παρουσίασης σε PowerPoint.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές χωρισμένοι σε τρεις ομάδες, αποφάσισαν για το περιεχόμενο και συνέλεξαν το απαραίτητα φωτογραφικό και πληροφοριακό και δημιούργησαν τρεις παρουσιάσεις στο Power Point, για να παρουσιάσουν το νησί τους, το χωριό τους και την ιστορία του σχολείου τους.

Γ. Δραστηριότητες κατά την διάρκεια της 1ης Τηλεδιάσκεψης

Βήμα 1: Γνωριμία τάξεων με εισαγωγική παρουσίαση από τις εκπαιδευτικούς (10')
Βήμα 2: Παρουσίαση PowerPoint του νησιού από το Δημοτικό Σχολείο Πολλωνίων.
Βήμα 3: Παρουσίαση PowerPoint του νησιού από το Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου.
Βήμα 4: Παρουσίαση PowerPoint του χωριού από το Δημοτικό Σχολείο Πολλωνίων Βήμα 5: Παρουσίαση PowerPoint του χωριού από το Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου.
Βήμα 6: Παρουσίαση PowerPoint του σχολείου - τάξης από το Δημοτικό Σχολείο Πολλωνίων
Βήμα 7: Παρουσίαση PowerPoint του σχολείου - τάξης από το Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου.
Βήμα 8: Γνωριμία των μαθητών. Οι μαθητές συστήθηκαν, είπαν το όνομα, το αγαπημένο τους χρώμα, φαγητό και το αγαπημένο τους παιχνίδι.
Βήμα 9: Ανάδειξη θέματος με τη συζήτηση και τη χρήση του συννεφόλεξου

prin

Γ. Συγκεντρωτικός κατάλογος εκπαιδευτικού υλικού, λογισμικών, εφαρμογών και πηγών που χρησιμοποιήσαμε ,
Αξιοποίηση