Στο πλαίσιο της φιλαναγνωσίας έγιναν και τα εξής:

Οι μαθητές κατασκεύασαν δικούς τους σελιδοδείκτες. Μερικά κομμάτια χαρτόνι και λίγη φαντασία έβαλαν χρώμα στα βιβλία μας.

Δημιούργησαν τα δικά τους αυτοκόλλητα για να διακοσμήσουν βιβλία και τετράδια. Το σίγουρο είναι πως ευχαριστήθηκαν  πολύ την όλη διαδικασία!

Φτιάξαμε το δικό μας βιβλιοπωλείο! Μάθαμε να ταξινομούμε τα βιβλία στα ράφια, να τα αναζητάμε με το όνομα του συγγραφέα τους, τον τίτλο και τις εκδόσεις τους. Χωριστήκαμε σε πωλητές και πελάτες. Μάθαμε πως να περιμένουμε στη σειρά μας και κάνοντας πράξεις μαθηματικών ανταλλάσσαμε χάρτινα χρήματα. Δημιουργήσαμε λίστες με αυτά που αναζητούσαμε και επικοινωνούσαμε με ευγένεια.

Ακολουθώντας τη μέθοδο brainstorming ζητήθηκε από τους μαθητές να πουν μερικές λέξεις και τις καταγράψαμε στον πίνακα. Έπειτα χρησιμοποιήθηκαν ως έναυσμα για την δημιουργία ενός δικού μας ολιγοσέλιδου βιβλίου. Έγινε εικονογράφηση, καταμέτρηση σελίδων και δόθηκε περίληψη στο τέλος όπως και σε ένα κανονικό βιβλίο.

Μαρία Μαργαρίτη