Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της γνωριμίας με το σώμα και τα όργανά μας, οι μαθητές της Γ’ Τάξης παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ιδρύματος Ωνάσης, για την προώθηση της υγιεινής ζωής και της δωρεάς οργάνων με τίτλο: «Οι Οργανούληδες».

Η παρουσίαση ξεκίνησε και είδαμε ένα μικρό βίντεο για να γνωρίσουμε τους Οργανούληδες.

Αφού παρακολουθήσαμε την παρουσίαση από τους Υπεύθυνους του Προγράμματος, μοιραστήκαμε σε 3 ομάδες εργασίες και παίξαμε παιχνίδια, ζωγραφίσαμε σχετικά με τα όσα είδαμε και ακούσαμε.

Οι Οργανούληδες μέσα από τα μάτια και τα χέρια των παιδιών!

Με τη βοήθεια των Οργανούληδων τα παιδιά βοηθήθηκαν να κατανοήσουν τη σημασία της δωρεάς οργάνων και της μεταμόσχευσης με έναν εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο. Το συμπέρασμα αυτής της δράσης ήταν ότι αυτό που είναι μέσα είναι που μετράει, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Για να φαινόμαστε καλά εξωτερικά, πρέπει να είμαστε υγιείς εσωτερικά.

Οι μαθητές &
η δασκάλα της Γ’ Τάξης Καραμανλή Ειρήνη