Την σχολική χρονιά 2022-2023 λειτούργησε στο σχολείο μας όμιλος ρομποτικής, τον οποίο παρακολούθησαν 6 κορίτσια και 4 αγόρια. Τα μαθήματα πραγματοποιούνταν

3 φορές την εβδομάδα και στόχο είχαν να γίνουν ικανοί οι μαθητές/τριες να κατασκευάζουν ένα ρομπότ με τουβλάκια Lego, να γνωρίσουν τους αισθητήρες του Lego Wedo 2.0 και να μάθουν να προγραμματίζουν το ρομπότ σε γλώσσα Scratch.

Τα μαθήματα ακολούθησαν την παρακάτω πορεία.
1. Γνωριμία με το περιβάλλον του Scratch και με τις βασικές εντολές και λειτουργίες.
2. Κατασκευή ρομπότ, ακολουθώντας οδηγίες βήμα βήμα και γνωριμία με τις έξτρα εντολές του Scratch, για Wedo 2.0. Δοκιμή των αισθητήρων απόστασης και κλίσης υλοποιώντας συγκεκριμένα σενάρια.
3. Δήλωση συμμετοχής στον Πανελλήνιο διαγωνισμό της WROHellas στην open κατηγορία Smart Cities.
4. Εκμάθηση του περιβάλλοντος Mind+
5. Σχεδιασμός έξυπνης πόλης και κατασκευή μακέτας και ρομπότ
6. Προγραμματισμός ρομπότ και αισθητήρων.
7. Δοκιμή μηχανισμών και προγράμματος και προετοιμασία για τη συμμετοχή των ομάδων στον περιφερειακό διαγωνισμό.

Ο Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός