Εδώ χρειαστήκαμε τη βοήθεια της κυρίας Δήμητρας Λούπη, της θεατρολόγου μας, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία μας. Η κυρία Δήμητρα "ζωντάνεψε" μαζί με τους μαθητές μέσα από θεατρικό παιχνίδι τον γνωστό μύθο "Η διαμάχη της Αθηνάς και του Ποσειδώνα". Μοιράστηκε ως θεατρικό στα παιδιά, ωστόσο υπάρχει και ως κείμενο στο βιβλίο της Γλώσσας στην σχετική ενότητα με την Ελιά, το οποίο είχαμε διαβάσει και αναλύσει πρωτύτερα. Σύμφωνα με τον μύθο, η Αθηνά νικάει τον Ποσειδώνα και φέρνει ως δώρο στους ανθρώπους την Ελιά. Παρακάτω παρατίθεται το θεατρικό κείμενο αλλά και υλικό από το θεατρικό παιχνίδι των μαθητών της Δ΄ τάξης.

th1

Στο σχολείο μας έχουμε φυτέψει μία ελίτσα, οπότε επειδή ήταν και βασικό κομμάτι του σκηνικού μας, αποφασίσαμε να κάνουμε εκεί το θεατρικό παιχνίδι.

th2  th3   th4

th5  th7  th8

th9 th10 th11

th12 th13 th14

Οι καλλιτεχνικές μας ανησυχίες όμως δε σταμάτησαν εδώ!

Η δασκάλα της τάξης

Ρούλα Σταματοπούλου