Το σχολικό έτος 2020-2021 η Δ' τάξη υλοποιεί πρόγραμμα ευέλικτης ζώνης με θέμα: "Η σπουδαιότητα της ελιάς και του καρπού της", στα πλαίσια καινοτόμων προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και με αφορμή την σχετική ενότητα στο μάθημα της Γλώσσας "H Ελιά".

Η παιδαγωγική διαδικασία χωρίστηκε στις παρακάτω θεματικές ενότητες:

1. Μυθολογία και ελιά
2. θρησκεία και ελιά
3. καλλιέργεια στην Ελλάδα
4. Η ελιά και το ελαιόλαδο στη διατροφή μας
5. τρόποι συλλογής της ελιάς και παραγωγής ελαιόλαδου
6. η ελιά και το λάδι της ως φάρμακο
7. το ελαιόλαδο στην ομορφιά,
8. παιχνίδια με τις λέξεις.

Με τους εξής παιδαγωγικούς στόχους :
1.Να εκτιμήσουν τα παιδιά τη σπουδαιότητα της ελιάς και του καρπού της τόσο στη διατροφή όσο και στην υγεία μας
2.Να γνωρίσουν τη συμβολική σημασία της ελιάς στην ελληνική μυθολογία
3.Να γνωρίσουν τη συμβολική αξία της ελιάς και του ελαιόλαδου στη θρησκεία
4.Να γνωρίσουν την παρασκευή προϊόντων περιποίησης και φαρμάκων με βάση το ελαιόλαδο
5.Να γνωρίσουν την πλούσια παρουσία της ελιάς στην Ελλάδα
6. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο τους

Οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες που ακολουθούν συμπεριλαμβάνουν θεωρητική ενημέρωση, ομαδικές και ατομικές εργασίες, παιχνίδι καθώς και εκπαιδευτικές επισκέψεις . Δεδομένου όμως των δύσκολων συνθηκών που όλοι βιώνουμε λόγω της πανδημίας, δεν καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε όλες τις επισκέψεις που θέλαμε σε εξωσχολικούς χώρους. Επίσης καταφέραμε να υλοποιήσουμε ένα μέρος του προγράμματος για τον ίδιο λόγο που αναφέρθηκε παραπάνω.

Η δασκάλα της τάξης

Ρούλα Σταματοπούλου