Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΩΝ ΝΕΡΑΪΔΩΝ ΣΧΟΛΗ

Διαβάζοντας το βιβλίο αυτό με τους μαθητές συζητήσαμε για τους κανονισμούς που πρέπει να ακολουθούμε σε ένα σχολικό περιβάλλον και πως αυτό δεν περιορίζεται μόνο στα μαθήματα και το διάβασμα. Κανονισμούς οφείλουμε να ακολουθούμε και στην κοινωνική μας ζωή ευρύτερα προκειμένου να λειτουργήσουμε ομαλά σε ένα σύνολο. Οι δώδεκα μικρές νεράιδες μπαίνοντας στη Μεγάλη των Νεράιδων Σχολή μας δίδαξαν πως να μαθαίνουμε από τα λάθη μας, να δίνουμε δεύτερες ευκαιρίες και πως όλα είναι μια μεγάλη περιπέτεια της ζωής που πρέπει να απολαμβάνουμε σε κάθε πτυχή της. Προκειμένου να αναπτύξουν οι μαθητές την πρωτοβουλία και τη δημιουργικότητά τους, τους δόθηκε μία εικόνα από το βιβλίο, η οποία λειτούργησε ως αφετηρία για τη δημιουργία μιας ιστορίας. Τα παιδιά έθεσαν ερωτήσεις για όσα δε δείχνει η εικόνα και άρχισαν να επινοούν απαντήσεις. Έπειτα επέλεξαν τις πιο πρωτότυπες απαντήσεις και έφτιαξαν μοναδικές ιστορίες ο καθένας.

Μαρία Μαργαρίτη