Αγαπητέ γονέα-κηδεμόνα,

έχουμε συμπληρώσει 23 ημέρες μαθήματος που οι ειδικές συνθήκες επέβαλαν το κλείσιμο των σχολείων, πριν από τις διακοπές του Πάσχα.

Στο διάστημα αυτό προσπαθήσαμε να χάσουμε όσο γίνεται λιγότερο χρόνο, έτσι αναμένοντας τις επίσημες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας επικοινωνήσαμε μαζί σας με διάφορους τρόπους προκειμένου να καταγράψουμε τον τεχνολογικό εξοπλισμό που διαθέτει η κάθε οικογένεια.

teaching

Μόλις λάβαμε τις πρώτες οδηγίες για την οργάνωση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου, προκειμένου, όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας να αποκτήσουν πρόσβαση στις πλατφόρμες, να πραγματοποιηθούν οι πρώτες δοκιμαστικές τηλεδιασκέψεις, να επιμορφωθούν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας στη χρήση των νέων εκπαιδευτικών εργαλείων.

Έτσι καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε 15 ημέρες μαθήματος ασύγχρονης εκπαίδευσης στην πλατφόρμα e-me.edu.gr και μια εβδομάδα σύγχρονης εκπαίδευσης (webex), μέχρι τις διακοπές του Πάσχα.

Μετά από τα παραπάνω βήματα μπορούμε πλέον να υπερηφανευόμαστε ότι το 100% των μαθητών/τριών του σχολείου μας συμμετέχουν τόσο στη σύγχρονη όσο και στην ασύγχρονη εκπαίδευση.

Με την ελάχιστη δυνατή απώλεια διδακτικού χρόνου καταφέραμε να κρατήσουμε τους μαθητές/τριες μας σε επαφή με το σχολείο και να πραγματοποιηθεί επανάληψη στη διδαγμένη ύλη.

Το μάθημα μας, χωρίς να συναγωνίζεται αυτό στην αίθουσα διδασκαλίας, αποτελείται από όλα τα σημαντικά περιεχόμενα και διαδικασίες που και πάλι οι μαθητές με ωριμότητα και με την πολύτιμη βοήθειά σας πραγματοποιούν.

Έχουμε καταρτίσει ωρολόγιο πρόγραμμα, το οποίο βέβαια δεν μπορεί να έχει την ποσότητα διδακτικών ωρών, όπως αυτό της κανονικής λειτουργίας των σχολείων, παρόλα αυτά προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό τις δυνατότητες της τεχνολογίας, αλλά και τις δυνατότητες των μαθητών μας.

Για το επόμενο διάστημα και με βάση το γεγονός ότι συνεχίζεται έως τις 10 Μαΐου το κλείσιμο των σχολείων, έχουμε προγραμματίσει από τη Δευτέρα 27 Απριλίου να προχωρήσουμε στην ύλη των μαθημάτων σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα που θα λάβετε τις επόμενες ημέρες.

Πιστεύω ότι χειριστήκαμε μια απρόσμενη κρίση με σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα, το πρωτεύων ήταν και είναι οι μαθητές να συνεχίσουν την μαθησιακή τους ρουτίνα και πρόοδο με τρόπους αποδεκτούς και αποτελεσματικούς.

Αυτή η προτεραιότητα έχει επιτύχει. Θα συνεχίσουμε με την ίδια σοβαρότητα να χειριζόμαστε την κρίση και να στηρίζουμε τους μαθητές μας και εσάς όσο μπορούμε περισσότερο δίνοντας έμφαση στην ποιότητα.

Χρήστος Σκάρκος

Ασύγχρονη Μάθηση