Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας

Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση

Σχέδιο Δράσης: Στοχεύοντας σε καλύτερα μαθησιακά αποτελέσματα

Στόχος Βελτίωσης

Η ενίσχυση των ήπιων δεξιοτήτων είναι ένας διαρκής στόχος για το σχολείο μας. Επιπλέον το σχολείο τα τελευταία χρόνια συμμετέχει σε διαγωνισμούς. Κατά συνέπεια για την τρέχουσα περίοδο δίνουμε προτεραιότητα στην:

1. Εφαρμογή καινοτόμων διδακτικών πρακτικών και πιο συγκεκριμένα αξιοποίηση συγκεκριμένων ρουτίνων σκέψης στη μαθησιακή διαδικασία.
  2. Ενίσχυση ήπιων και ψηφιακών δεξιοτήτων μαθητών/τριών μέσω των εργαστηρίων δεξιοτήτων και των υπόλοιπων διδακτικών αντικειμένων.
  3. Προετοιμασία για συμμετοχή σε σχολικούς διαγωνισμούς

Σχέσεις σχολείου - οικογένειας

Σχέδιο Δράσης: Ενίσχυση συνεργασίας σχολείου -οικογένειας

Μετά από τα χρόνια της πανδημίας οι σχέσεις του σχολείου με την οικογένεια χρειάζεται αναθέρμανση κατά συνέπεια για την τρέχουσα σχολική χρονιά στοχεύουμε στην:

1. Ανάπτυξη διαύλων επικοινωνίας, υποστήριξη και ενίσχυση της συνεργασίας σχολείου - οικογένειας
  2. Υποστήριξη δράσεων ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων για θέματα κοινού ενδιαφέροντος

Διοικητική λειτουργία

Σχολείο και κοινότητα

A/A Στόχος Βελτίωσης

Σχέδιο Δράσης: Ενίσχυση της εξωστρέφειας

Στα πλαίσια των συνεργασιών και του ανοίγματος του σχολείου τόσο στην κοινωνία όσο και στην εκπαιδευτική κοινότητα στοχεύουμε στην:

1. Ενίσχυση σχέσεων και επιδίωξη συνεργασιών με φορείς
  2. Εξωστρέφεια -διάχυση καλών πρακτικών

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Σχέδιο Δράσης: Επαγγελματική Εξέλιξη

Η επιμόρφωση και η επαγγελματική εξέλιξη των εκπαιδευτικών παραμένει διαρκής στόχος του σχολείου μας. Για την τρέχουσα σχολική χρονιά στοχεύουμε στη:

1. Συμμετοχή σε επιμορφώσεις από αρμόδιους φορείς
  2. Οργάνωση και συμμετοχή σε ενδοσχολικές επιμορφώσεις
  3. Σχεδίαση και υλοποίηση επιμορφωτικών δράσεων σε συνεργασία με άλλα σχολεία\

Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα

Σχέδιο Δράσης: Ευρωπαϊκά προγράμματα και δράσεις

Το άνοιγμα του σχολείου δεν αποτελεί στόχο μόνο για την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, αλλά και για τις παιδαγωγικές πρακτικές τις οποίες έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίσουμε μέσα από τη:

1. Συμμετοχή σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα (Erasmus κ.λπ.)
  2. Συμμετοχή σε δράσεις κοινωνικού ενδιαφέροντος κ.λπ.