BeFunky-collage

Σε συνέχεια της προηγούμενης δραστηριότητας ζητήθηκε από τους μαθητές/τριες να εργαστούν και ομάδες, να συζητήσουν και να συμφωνήσουν αναφορικά με τα περιβαλλοντικά θέματα που απασχολούν τους ανθρώπους σήμερα σε παγκόσμιο επίπεδο. Αφού τα κατέγραψαν tα αποτύπωσαν σε μια ομαδική ζωγραφιά.

Κινούμενοι, εκπαιδευτικά, από το γενικό στο μερικό, το επόμενο βήμα εντοπισμού των περιβαλλοντικών προβλημάτων στα οποία θα επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας στη συνέχεια του προγράμματος, είναι να εντοπίσουν τα περιβαλλοντικά θέματα που αφορούν την Νάξο.

Έτσι και σε αυτό το στάδιο οι μαθητές εργάστηκαν ομαδικά, συζήτησαν, συμφώνησαν και αποτύπωσαν σε μια ζωγραφιά η κάθε ομάδα τα περιβαλλοντικά ζητήματα που αποσχολούν τη Νάξο.