Οι μαθητές της Γ΄ τάξης στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στην  Ενότητα Γνωριμία με τα Επαγγέλματα υλοποίησαν πρόγραμμα προσέγγισης επαγγελμάτων που ανήκουν στον χώρο των STEM Επιστημών ή/και χρησιμοποιούν τις σχετικές μεθόδους. Μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος, αρχικά οι μαθητές και οι μαθήτριες διαπίστωσαν ότι τα επαγγέλματα που υπάρχουν σήμερα δεν είναι σίγουρο ότι υπήρχαν πριν από εκατό χρόνια. Το ίδιο ισχύει όμως και για το μέλλον καθώς ο τρόπος ζωής αλλάζει, αλλάζουν και οι ανάγκες που έχουμε ως κοινωνία για επαγγελματίες.

Οι μαθητές γνώρισαν ποιες είναι οι βασικές δεξιότητες που πρέπει να έχει ένας επαγγελματίας του κλάδου αυτού, πέρα από το γνωστικό υπόβαθρο. Μέσα από βιωματικές δράσεις και παιγνιώδη προσέγγιση τα παιδιά διαπίστωσαν πόσο σημαντικές είναι οι δεξιότητες της Επικοινωνίας, της Κριτικής Σκέψης, της Συνεργασίας και της Προσαρμοστικότητας και οραματίστηκαν τα δικά τους επαγγέλματα του μέλλοντος.

Οι μαθητές &
η δασκάλα της Γ’ Τάξης Καραμανλή Ειρήνη