Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων υλοποιήθηκε το πρόγραμμα με τίτλο «Τα δικαιώματα των παιδιών». Κύριος στόχος του προγράμματος ήταν η δημιουργία των προϋποθέσεων για μια πρώτη επαφή και γνωριμία των μικρών μαθητών Α' τάξης του Δημοτικού Σχολείου, με το περιεχόμενο κειμένων που αφορούν στην προώθηση και προστασία των ανθρώπινων δικαιωμάτων και ειδικότερα των παιδιών. Η κατανόηση της σημασίας τους, η αναγνώριση της ύπαρξης στη ζωή των ίδιων και η εφαρμογή τους σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο.

Επιχειρήθηκε η προετοιμασία των μαθητών της Α' τάξης για την προσαρμογή σε διάφορες καταστάσεις της κοινωνικής τους ζωής και αποτελεσματική ανταπόκριση των προκλήσεων, εστιάζοντας σε μια επιμέρους κατηγορία, εκείνη των Δεξιοτήτων της κοινωνικής τους ζωής (αυτομέριμνα, κοινωνικές δεξιότητες, ενσυναίσθηση και ευαισθησία, πολιτειότητα, προσαρμοστικότητα, ανθεκτικότητα και υπευθυνότητα).

Με αυτή την προοπτική, της Καλλιέργειας Δεξιοτήτων Ζωής και της βαθμιαίας οικοδόμησης της έννοιας των δικαιωμάτων, αξιοποιήθηκαν ο καταιγισμός ιδεών, οι ερωτήσεις ανοικτού τύπου, η συζήτηση, η μελέτη περίπτωσης, η ζωγραφική, το κολλάζ, η χρήση τεχνολογίας αλλά και η αξιοποίηση τεχνικών εκπαιδευτικού δράματος όπως και μοτίβων έντεχνου συλλογισμού.

Η δασκάλα της τάξης

Τσιριγωτάκη Μαρία