Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό!

Θεματική ενότητα: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ, ΥΓΕΙΑ:

Διατροφή και Άσκηση

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων υλοποιήθηκε στην Α΄ τάξη το πρόγραμμα: «Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό!». Πρόκειται για ένα πρόγραμμα από την θεματική ενότητα: ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ, ΥΓΕΙΑ: Διατροφή και Άσκηση

Το εργαστήριο είχε ως στόχο την εισαγωγή των παιδιών στις σωστές διατροφικές συνήθειες και στη σημασία της σωματικής άσκησης και δραστηριότητας για την προαγωγή της υγεία τους. Παράλληλα καλλιεργήθηκε η συνεργασία, η επικοινωνία, η λήψη αποφάσεων, η επίλυση προβλήματος και η δημιουργικότητα.

Οι φωτογραφίες  παρουσιάζουν κάποιες από τις δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν στην τάξη μας.

Η πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής όπως αποτυπώθηκε από τους μαθητές.

Κατασκευή από τους μαθητές για την Πυραμίδα της σωστής και ισορροπημένης διατροφής.

Οι μαθητές ζωγράφισαν την αγαπημένη τους φυσική δραστηριότητα. Εδώ παρουσιάζεται το τρέξιμο.

Ζωγραφίζοντας το αγαπημένο μας φαγητό.

Η πυραμίδα της Φυσικής Δραστηριότητας. Οι μαθητές αποτύπωσαν στη βάση της πυραμίδας το καθημερινό παιχνίδι με φίλους και το ανέβασμα σε σκάλες. Η ορειβασία και το τένις βρίσκονται στις ψηλότερες θέσεις.

Η δασκάλα της τάξης:

Τσιριγωτάκη Μαρία