Το σχολείο μας συνεχίζει τις δράσεις Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης των μαθητριών και των μαθητών. Φέτος έπειτα από μερικά χρόνια οργανώσαμε και πραγματοποιήσαμε καθαρισμό της ακτής στην περιοχή Πλάκας και συγκεκριμένα στον όρμο Καρά. Η περιοχή που καθαρίσαμε αποτυπώνεται στο χάρτη που ακολουθεί.

Κεντρικό μήνυμα της δράσης μας αυτής ήταν ότι έχουμε Μόνο Μία Γη για να ζήσουμε και θα πρέπει όλοι και όλες να ζούμε με τέτοιο τρόπο ώστε να σταματήσουμε την κλιματική αλλαγή και να αναστρέψουμε την κατάσταση.

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν με ενθουσιασμό στη δράση καθαρισμού της παραλίας που κολυμπούν τα καλοκαίρια και τα απορρίμματα που συγκεντρώσαμε, δυστυχώς, δεν ήταν λίγα, ήταν όμως πολύ λιγότερα από την προηγούμενη φορά.

Ξύλα, πλαστικά μπουκάλια, ξαπλώστρες, υλικά από οικοδομικές εργασίες σε επιχειρήσεις τις περιοχής, κουτάκια από αναψυκτικά, κ.ά.

Στη προσπάθειά μας αυτή είχαμε πολύτιμο βοηθό τον δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων και τον αρμόδιο αντιδήμαρχο για θέματα καθαριότητας και περιβάλλοντος κο Σιδερή Νικόλαο, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία.