Αγαπητοί γονείς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το σχολείο μας συμμετέχει στο Διαγωνισμό ΑΦΗΣ (Ανακύκλωση Μπαταριών σχ. έτος 2021-2022)

Σκοπός του διαγωνισμού:
«Σκοπός του προγράμματος είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών και να τους κινητοποιήσουμε, ώστε να κατανοήσουν την σημασία της χωριστής συλλογής και ανακύκλωσης μπαταριών, ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο την περιβαλλοντική συνείδηση της σχολικής κοινότητας και την ευαισθητοποίησή της στην ανακύκλωση. Μέσα από ενέργειες θα ενημερωθούν οι μαθητές για τη διαδικασία και τα οφέλη της ανακύκλωσης μπαταριών και το όφελος που συνεπάγεται για το Περιβάλλον, την Δημόσια Υγεία, την Κλιματική Αλλαγή καθώς και την συσχέτιση με την Κυκλική Οικονομία.....»

afis

Σας καλούμε λοιπόν, μαθητές και γονείς σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να συλλέξετε τις άδειες μπαταρίες από το σπίτι σας και να τις τοποθετήσετε στον ειδικό κάδο ΑΦΗΣ που θα βρείτε στο σχολείο μας.
Τα σχολεία με τη μεγαλύτερη συλλογή βάρους θα κερδίσουν κάποιο έπαθλο.
Ευελπιστούμε στη συμμετοχή και στη βοήθειά σας!

Καλή επιτυχία στο σχολείο μας!!!