«Το Χαμόγελο του Παιδιού», που εδρεύει στη Σπύρου Λούη 1, Μαρούσι 151 24 Αθήνα, διοργανώνει Πανελλήνιο Μαθητικό ∆ιαγωνισμό Ζωγραφικής με τίτλο «Αν ενωθούμε όλοι θα τα καταφέρουμε» ο οποίος θα διεξαχθεί από όλα τα σχολικά εκπαιδευτικά ιδρύματα (δημόσια και ιδιωτικά της Ελλάδας), Πρωτοβάθμιας και της ∆ευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

afisa

∆ικαίωμα συμμετοχής στον ∆ιαγωνισμό έχουν όλοι οι μαθητές της πρωτοβάθμιας και
δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Νηπιαγωγείο, ∆ημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο) από όλα τα
σχολικά εκπαιδευτικά ιδρύματα (δημόσια και ιδιωτικά) της Ελλάδας.

Οι μαθητές καλούνται να αποδώσουν δημιουργικά τη φράση «Αν ενωθούμε όλοι θα τα καταφέρουμε*.»
Κάθε παιδί μπορεί να λάβει μέρος μόνο με μία (1) ζωγραφιά.
Τα έργα θα πρέπει να δημιουργηθούν σε μέγεθος σελίδας Α4 και μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλες οι τεχνικές/υλικά ζωγραφικής όπως ξυλομπογιές, μαρκαδόροι, τέμπερες, ακουαρέλες, μικτές τεχνικές κ.λ.π.

Η συμμετοχή των μαθητών στο ∆ιαγωνισμό είναι προαιρετική και απαιτείται η σύμφωνη
γνώμη των γονέων και των κηδεμόνων για τη συμμετοχή τους που θα έχουν διασφαλίσει οι ∆ιευθυντές/Προϊστάμενοι των σχολικών μονάδων πριν την αποστολή του υλικού.
Ενδεικτικά, στα ∆ημοτικά σχολεία μπορεί να αξιοποιηθούν το μάθημα της Γλώσσας, της
Ιστορίας, της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και των Εικαστικών ή η εργασία να γίνει στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης (∆' ∆ημοτικού). Η διδασκαλία των επιμέρους
γνωστικών αντικειμένων δεν επιβαρύνεται από την ενασχόληση και την εμπλοκή των
παιδιών με τον ∆ιαγωνισμό, αντίθετα εμπλουτίζεται και διευρύνεται με τρόπο
δημιουργικό.

Σκοπός είναι η παραγωγή των έργων, να είναι το αποτέλεσμα αυτής της διεργασίας, όπου τα παιδιά θα μπορέσουν να εκφράσουν τις σκέψεις τους για το θέμα που έχουν
προηγουμένως επεξεργαστεί μέσα στην τάξη. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού πρέπει να
περιορίζεται στην προετοιμασία του θέματος και ο ίδιος να παραμένει αρωγός παρέχοντας βοήθεια αν του ζητηθεί από τα παιδιά, αφήνοντάς τα ελεύθερα να
εκφραστούν.
Οι ∆ιευθυντές Πρωτοβάθμιας και ∆ευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης παρακαλούνται να
μεριμνήσουν για την έγκαιρη αποστολή της προκήρυξης στα σχολεία της αρμοδιότητάς
τους (δημόσια και ιδιωτικά) Για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό θα πρέπει να συμπληρωθούν όλα τα στοιχεία που ζητούνται στην φόρμα συμμετοχής
Οι ∆ιευθυντές/Προϊστάμενοι των σχολικών μονάδων, αφού συγκεντρώσουν τις εργασίες των μαθητών, θα τις αποστείλουν συγκεντρωτικά (με αναγραφόμενη ημερομηνία αποστολής στον φάκελο μέχρι 1/04/2021) στη διεύθυνση Σπύρου Λούη 1, πλατεία Κασταλίας, 15124 Μαρούσι Αττικής, υπ' όψη της κυρίας Κατερίνας Μπουτιέρου, τηλέφωνο 2107609550, e-mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..
Συνοδευτικά μαζί με τα έργα, θα πρέπει να αποσταλεί και κατάσταση με το
ονοματεπώνυμο των μαθητών που συμμετείχαν στον ∆ιαγωνισμό, την πλήρη διεύθυνση και το τηλέφωνο του σχολείου τους καθώς και το όνομα του/της υπεύθυνου/ης εκπαιδευτικού. Όλα τα έργα θα πρέπει να αναγράφουν στο πίσω μέρος τους έναν αύξοντα αριθμό, ο οποίος θα αναγράφεται αντίστοιχα στη φόρμα συμμετοχής.
Επιπρόσθετα, συνημμένα με τις συγκεντρωμένες μαζί ζωγραφιές, για όλα τα παιδιά που
λαμβάνουν μέρος στο ∆ιαγωνισμό σε έναν ξεχωριστό φάκελο, πρέπει να υπάρχει και η
Υπεύθυνη ∆ήλωση από τον ασκούντα την επιμέλεια του μαθητή ή της μαθήτριας, ότι σε
περίπτωση που διακριθεί το έργο του/της, δέχεται να δημοσιευθεί σε ηλεκτρονικό ή
έντυπο μέσο, σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης.
Συμμετοχές που δεν πληρούν έναν ή και περισσότερους από τους όρους συμμετοχής δεν θα μπορούν να συμπεριληφθούν στην διαδικασία αξιολόγησης από την Επιτροπή.

Οι συμμετοχές των μαθητών μας σε μια παρουσίαση!