env1

Σκοπός των δραστηριοτήτων του έργου ENVSTORIES είναι να φέρει σε επαφή τους «νέους μετασχηματιστές» από τέσσερις χώρες, να ερευνήσουν ιδέες για λύσεις σε τοπικά, εθνικά και διεθνή περιβαλλοντικά προβλήματα. Το πρόγραμμα προσφέρει στους συμμετέχοντες την ευκαιρία να συναντηθούν και να μάθουν από ανθρώπους σε όλο τον κόσμο σε μια ποικιλία από εντυπωσιακά περιβάλλοντα: τα οποία θα μπορούσαν να αποδειχθούν χρήσιμα για να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους για το περιβάλλον και να οπλίσουν τον εαυτό τους με τα απαραίτητα εργαλεία για να κατανοήσουν τα μοναδικά περιβάλλοντα προκλήσεων πολιτισμών ανά τον κόσμο.

Η ENVSTORIES θα επικεντρωθεί στη δημιουργία ευαισθητοποίησης, γνώσης και εμπειρίας στους δασκάλους που σχετίζονται με την αειφόρο ανάπτυξη, που επιτυγχάνεται μέσω των ενεργειών της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης δίνοντάς τους εργαλεία ΤΠΕ για την εφαρμογή μεθοδολογιών για τη συνεργατική επίλυση προβλημάτων και την αφήγηση στις τάξεις τους. Η προτεινόμενη εκπαιδευτική πορεία συνδυάζει τη βραχυπρόθεσμη διεθνή κινητικότητα και την καινοτόμο ηλεκτρονική μάθηση, τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους μαθητές. Οι βιωματικές διδακτικές μεθοδολογίες που έχουν ως επίκεντρο τις μαθητές, ενθαρρύνουν την ενεργό μάθηση και προωθούν την κριτική σκέψη.

Το πρόγραμμα στοχεύει στην ενίσχυση του προφίλ των εκπαιδευτικών ώστε να προάγουν αποτελεσματικά τους μαθητές να εργάζονται αποτελεσματικά σε σχέση με τα θέματα:

Υγειονομικές και περιβαλλοντικές επιπτώσεις στην κοινωνία
Φυσικό περιβάλλον
Γεωφυσικοί κίνδυνοι
Εξάντληση φυσικών πόρων
Απόρριψη και ανακύκλωση αποβλήτων

Μέσω αυτού του υλικού οι μαθητές θα αποκτήσουν πρακτικές, υλικοτεχνικές και προσωπικές δεξιότητες για να οδηγήσουν περιβαλλοντικές δράσεις και να διαδώσουν το λόγο για την ανάγκη να ζήσουν πιο βιώσιμο τρόπο ζωής.

Κατά τη διάρκεια του έργου θα αναπτυχθεί το παιδαγωγικό πλαίσιο της πλατφόρμας ENVSTORIES με συγκεκριμένους στόχους, ενώ σύνθετες περιβαλλοντικές αποστολές θα δημιουργηθούν από εκπαιδευτικούς και περιβαλλοντικούς εμπειρογνώμονες και θα αποτελέσουν προκλήσεις σε ομάδες μαθητών για να δημιουργήσουν τις δικές τους ιστορίες προσαρμόζοντας τα μηνύματά τους για τους ενδιαφερόμενους κοινού (Άλλοι μαθητές και γονείς). Θα πραγματοποιηθεί συνδυασμένη κινητικότητα μαθητών (ηλικίας 10-12 ετών) με μαθητές από την Ελλάδα, την Κύπρο, την Ιταλία, την Ισπανία και την Τουρκία να επισκεφθούν την NKUA για να μάθουν για τη γεωλογία και τη φύση από πραγματικές πρακτικές εμπειρίες.

Πηγή:http://www.envstories.eu/