Στα πλαίσια του Προγράμματος Teacher4Europe και με θέμα: «Γνωρίζοντας τα Έθιμα της Ευρώπης», οι μαθητές/τριες των Α' και Β' Τάξεων, μπορούν με τη βοήθεια των γονέων τους να πραγματοποιήσουν τις παρακάτω προτεινόμενες δραστηριότητες, ώστε να γνωρίσουν καλύτερα τα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων στη χώρα της Γερμανίας.
Οι προτεινόμενες δραστηριότητες είναι οι εξής:

Γνωριμία με τις Χριστουγεννιάτικες αγορές της Γερμανίας παρακολουθώντας το παρακάτω βίντεο:

Γνωριμία με το έθιμο των Τριών Μάγων που συνδέεται με τα κάλαντα με το παρακάτω βίντεο:

Χριστουγεννιάτικο ταξίδι στη Γερμανία:

Να ζωγραφίσουν ό,τι τους έκανε εντύπωση από το ταξίδι τους στην Γερμανία και να το παρουσιάσουν στην τάξη.

Σε όλα τα σχολεία της Γερμανίας, παιδιά ανταλλάσσουν δώρα. Πρόκειται για το έθιμο Wichteln. Κάθε ένα παιδί φέρνει ένα ή παραπάνω δωράκια και τα βάζει μαζί με τα άλλα κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Όταν έρθει η ώρα, ένας, ένας με τη σειρά περνάνε όλοι κάτω από το δέντρο και παίρνουν από ένα δωράκι μέχρι που να τελειώσουν. Στα πλαίσια αυτού του εθίμου, πραγματοποιήθηκε στην τάξη κλήρωση μεταξύ των παιδιών και κάθε παιδί θα γίνει ο Αϊ-Βασίλης κάποιου άλλου!

Τη Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου φέρε το δωράκι σου και θα μάθεις ποιος είναι ο κρυφός σου Αϊ-Βασίλης! Μέχρι τότε βάλε όλη σου την αγάπη, την τέχνη και τη φαντασία και είμαστε σίγουρες πως κάτι μαγικό θα φτιάξεις! Άλλωστε αυτό είναι τα Χριστούγεννα...η μαγεία του να μοιράζεις ΑΓΑΠΗ!!!

Ο ΚΡΥΦΟΣ ΑΪ-ΒΑΣΙΛΗΣ
Η γιορτή των Χριστουγέννων φτάνει
και η χαρά μου πολύ μεγάλη!
Αγάπη και δώρα θα μοιράσω,
ένα συμμαθητή μου να ξαφνιάσω!

Μια ζωγραφιά; Μια κάρτα; Ένα γλυκάκι;
Κάτι απλό, φτιαγμένο με μεράκι!
Με φαντασία αλλά και τέχνη,
θα φτιάξει ο καθένας μας,
κάτι για όποιον του έχει τύχει!

Ποιος θα' ναι ο Αϊ-Βασίλης σου;
Ποιος θα σου φέρει δώρο;
Σσσς...θα είναι μυστικό!
Σίγουρα όμως όλοι, θα πάρουμε και θα φτιάξουμε
κάτι ξεχωριστό!