Σχέδιο Προγράμματος

ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ: Αρ. Πράξης: 18η /21/11/2017

ΤΑΞΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ: Γ     ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ: 10

ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ- ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ
Το θέμα που θα προσεγγίσουμε είναι η ιστορία. Οι μαθητές θα διαβάσουν Ιστορία από την αρχή και θα ανακαλύψουν μέσα από τα μάτια των ηρώων συναρπαστικές ιστορίες, ξεχασμένες και άλλες, γνώριμες μα τόσο διαφορετικές, πλεγμένες όλες τους σαν παραμύθι

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ
Στόχος αποτελεί η καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και εντέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο αξιόλογων συγγραφέων παιδικής λογοτεχνίας

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
Ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων, δραματοποίηση αποσπασμάτων από τα βιβλία αυτά και καλλιτεχνική δημιουργία των ηρώων των βιβλίων.

ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ- ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΣ ΜΗΝΑΣ ΕΝΑΡΞΗΣ
3 μήνες με έναρξη το μήνα Νοέμβριο

ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ-– ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ
1)Συμμετοχή στο διαγωνισμό φιλαναγνωσίας των εκδόσεων Μεταίχμιο
2) Γνωριμία με τη συγγραφέα Μαρία Αγγελίδου στο χώρο του σχολείου

ΠΕΔΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ( ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ)
Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και θα συνδυαστεί με δραστηριότητες κατανόησης του περιεχομένου των βιβλίων, καθώς και σχετικές από τα μαθήματα της Γλώσσας και της Ιστορίας.

ΤΡΟΠΟΙ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ
Οι μαθητές θα ζωγραφίσουν τους αγαπημένους τους ήρωες από τα βιβλία που θα διαβάσουν, θα γράψουν τις εντυπώσεις τους και όλα αυτά θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου.