Οι τελευταίες δραστηριότητες που πραγματοποιήσαμε ήταν δύο συνταγές στην τάξη μας, με τη βοήθεια και του φούρνου του χωριού μας. Συγκεκριμένα, ο στόχος της συγκεκριμένης δραστηριότητας ήταν το να γνωρίσουν και να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές ότι υπάρχουν πολλά γλυκά που μπορούμε να τα τρώμε και να τα γευόμαστε ως «γλυκά» αλλά να μην περιέχουν ούτε ένα ίχνος ζάχαρης! Φτιάξαμε εύκολες και γρήγορες συνταγές, ώστε να μπορούν οι μαθητές να τις φτιάξουν και οι ίδιοι με τους γονείς τους και στο σπίτι τους όποτε το θελήσουν.

Και χωρίς ζάχαρη τρώω καλά...

cook1  cook2

1η συνταγή: Μπισκότα με ταχίνι και μέλι

Αφού ζυγίσαμε τα υλικά μας, θρυμματίσαμε όλοι μαζί τα αμύγδαλα. Στη συνέχεια ανά ομάδες όπως ήταν μοιρασμένοι οι μαθητές δώσαμε σχήμα στη ζύμη μας και φτιάξαμε μικρά μπισκοτάκια σε διάφορα σχέδια!

Έτοιμα για το φούρνο!

cook3

Μπισκότα με ταχίνι και μέλι λοιπόν...! Χωρίς ίχνος ζάχαρης!

cook4

2η Συνταγή: Παγωτό μπανάνα-γιαούρτι (χωρίς ίχνος ζάχαρης)

cook5

Παγωτό μπανάνα-γιαούρτι με λίίίίγες σταγόνες μαύρης σοκολάτας!

cook6

Αχ!!! Δροσιστήκαμε!!!

cook7

Και χωρίς ζάχαρη λοιπόν... περνάμε και τρώμε καλά!!!