Ένα από τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποίησαν οι μαθητές της Β' Τάξης με τη δασκάλα του τμήματος Καραμανλή Ειρήνη, κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2017-18 ήταν το «Και χωρίς ζάχαρη περνώ καλά!».

dontia
Συγκεκριμένα, οι στόχοι που τέθηκαν ήταν οι εξής :
Οι μαθητές:
• Να γνωρίσουν τις αρνητικές συνέπειες που έχει η υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης.
• Να ενημερωθούν για τον παιδικό σακχαρώδη διαβήτη, παχυσαρκία, τερηδόνα.
• Να γνωρίσουν τροφές που περιέχουν υπερβολική ποσότητα ζάχαρης, ώστε να αποφεύγουν την υπερβολική κατανάλωσή τους.
• Να περιορίσουν την υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης και να την αντικαταστήσουν με τροφές πιο υγιεινές.
• Να δημιουργήσουν φαγητά-γλυκά χωρίς ζάχαρη.
• Να συνειδητοποιήσουν ότι η υπερβολική και καθημερινή κατανάλωση ζάχαρης δημιουργεί εθισμό.
• Να αντιληφθούν ότι υπάρχει ζωή και χωρίς τη ζάχαρη.
Αφόρμηση για την υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν η διατροφή των μαθητών καθώς και το κολατσιό που συνήθιζαν να παίρνουν στο σχολείο για το δεκατιανό τους. Παρατηρήθηκε ότι οι μαθητές συνήθιζαν να παίρνουν μαζί τους τροφές που περιείχαν αρκετή ζάχαρη και αρκετά παιδιά δεν έτρωγαν καν πρωινό.
Παρακάτω αναλύουμε τις δραστηριότητες με τη σειρά που πραγματοποιήθηκαν!

Αρχικά διαβάσαμε το παραμύθι Δόνα Τερηδόνα του Ευγένιου Τριβιζά και μιλήσαμε για το πόσο σημαντική είναι η υγιεινή των δοντιών μας, καθώς και ποιες είναι οι συνέπειες της υπερβολικής κατανάλωσης ζάχαρης! Έπειτα για 1 εβδομάδα ο κάθε μαθητής κράτησε ημερολόγιο για το πόσες φορές τη μέρα έτρωγε κάτι γλυκό.

dona

Στη συνέχεια, φτιάξαμε μια κατασκευή με το λυπημένο και το χαρούμενο δοντάκι. Συγκεκριμένα, στο κάθε δόντι οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες ζωγραφίσανε οι ίδιοι με ποιες τροφές τα δόντια μας είναι λυπημένα και με ποιες χαρούμενα!

Επίσης, οι μαθητές ζωγράφισαν ό,τι τους έκανε εντύπωση από το παραμύθι Δόνα η Τερηδόνα.

donapaint