Στα πλαίσια του εορτασμού της 4ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το σχολείο μας πραγματοποίησε ολοήμερη εκδήλωση σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Γλινάδου Νάξου και το Γυμνάσιο Βίβλου Νάξου.

DSCN2041-1

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας με υπεύθυνο της διοργάνωσης και της υλοποίησης των δραστηριοτήτων το ΚΦΑ κο Ματθαίο Χαμηλοθώρη και με συνεργαζόμενους εκπαιδευτικούς τους: Μαρία Τσιριγωτάκη, Ειρήνη Καραμανλή, Θανάση Σιδέρη, Βασίλη Βαβαΐτη, Χρήστο Σκάρκο, τις καθηγήτριες εικαστικών Κατερίνα Ψημμένου, και Λαμπρινή Κωστίκα, την καθηγήτρια Αγγλικών Κατερίνα Κουτσαυτοπούλου, την καθηγήτρια μουσικής Βασιλική Κορδάτου και την καθηγήτρια Θεατρικής Αγωγής Γόνη Ζιγγελή.

Οι μαθητές και των δύο Δημοτικών Σχολείων χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες ανάλογα με την τάξη φοίτησης.

1η Ομάδα: Α και Β τάξεις και των δύο σχολείων

2η Ομάδα: Γ και Δ τάξεις και των δύο Σχολείων

3η Ομάδα: Ε και ΣΤ τάξεις και των δύο Σχολείων.

Και οι τρεις ομάδες συμμετείχαν σε παρόμοιες δραστηριότητες κυκλικά. Πιο συγκερκριμένα, όταν η 1η ομάδα ήταν στην αυλή του σχολείου και συμμετείχαν σε αθλοπαιδειές οι 2η ομάδα παρακολουθούσε βίντεο με τον Μικρό Νικόλα να γυμνάζεται και τον ΣΟΝ το πρόβατο να παρουσιάζει τα ολυμπιακά αγωνίσματα ενώ η 3η ομάδα ζωγράφιζε ομαδικά σχετικά με το θέμα της ημέρας. Έτσι με τη σειρά και εκ περιτροπής όλοι οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων συμμετείχαν σε όλες τις δράσεις της ημέρας.

Στο τέλος της ημέρας μια αντιπροσωπεία μαθητών και καθηγητών από το Γυμνάσιο Βίβλου ήρθε στο σχολείο μας και πραγματοποίησε έναν αγώνα επίδειξης καλαθοσφαίρισης, κατά τη διάρκεια του οποίου συμμετείχαν σταδιακά και μαθητές από τις μεγαλύτερες τάξεις του Δημοτικού.

Η ημέρα έκλεισε με την διοργάνωση και πραγματοποίηση αγώνα καλαθοσφαίρισης μεταξύ των εκπαιδευτικών και των μαθητών του Γυμνασίου.

Στο ακόλουθο βίντεο αποτυπώνεται το σύνολο των δραστηριοτήτων από τον εορτασμό της 4ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.