Πόσο σημαντική είναι η σημασία της φιλίας και της συνεργασίας στη ζωή μας;

Αυτό ήταν το ερώτημα που έθεσε ο Αναξίμανδρος για τον πρώτο και δεύτερο μήνα του νέου έτους, καλώντας τους μαθητές να συνεργαστούν για να φτιάξουν δύο λογότυπα: ένα για την ομάδα τους  και ένα για όλο το έργο. Στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη της σημασίας της συνεργασίας και των πλεονεκτημάτων που μπορεί να έχει ο σεβασμός της γνώμης του άλλου και η άσκηση εποικοδομητικής κριτικής.

Τα μέλη της κάθε ομάδας επικοινώνησαν, συνεργάστηκαν, διαμοίρασαν τις ζωγραφιές που είχαν ετοιμάσει στο χαρτί και τέλος σχεδίασαν σε πραγματικό χρόνο, αξιοποιώντας τις δυνατότητες του εργαλείου Cacoo, το τελικό λογότυπο της ομάδας τους και την πρότασή τους για το λογότυπο του έργου.

Ακολουθούν τα λογότυπα που δημιούργησαν οι μαθητές/τριες για κάθε ομάδα:

Ομάδα Τρίγωνο

trigono

Ομάδα τετράγωνο

tetragono

Ομάδα ορθογώνιο

orthogonio

Ομάδα ρόμβος

rombos

Οι μαθητές/τριες αφού ολοκλήρωσαν τα λογότυπα των ομάδων τους, στη συνέχεια ασχολήθηκαν με το λογότυπο του έργου. Εργάστηκαν και συνεργάστηκαν ανά ομάδα και αφού έφτιαξε η κάθε ομάδα τη δικιά της πρόταση στη συνέχεια φύφισαν το λογότυπο που επιθυμούσαν να αντιπροσωπεύει το έργο.

Παρακάτω ακολουθούν οι προτάσεις των ομάδων:

Ομάδα τρίγωνο

ergo-trigono

Ομάδα τετράγωνο

ergo-tetragono

Ομάδα ορθογώνιο

ergo-orthogonio

Ομάδα ρόμβος

ergo-romvos

Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας των μαθητών:

pita