Στις 23 Ιανουαρίου 2014 το Δημοτικό Σχολείο επισκέφτηκε το θερμοκήπιο του κ. Νικολάκη στην περιοχή Τουμπακάδες στις  Τρίποδες.

Ο κύριος Νικόλάκης μας ξενάγησε στο θερμοκήπιο και μας ενημέρωσε για τον τρόπο που γίνεται η καλλιέργεια σε αυτό.

Παρακολουθήσαμε όλη μας με μεγάλη προσοχή τον κύριο Νίκο να μας εξηγεί τον τρόπο λειτουργίας του θερμοκηπίου. Πώς δηλαδή δημιουργείται ένα κατάλληλο κλίμα για τα φυτά ώστε να μπορούν να καλλιεργηθούν όλες τις εποχές του χρόνου.

G0010009 800x600 2

Επίσης μας εξήγησε, πώς καλλιεργούνται τα βιολογικά προϊόντα, πώς αναπτύσσονται, πώς αντιμετωπίζονται οι ασθένειες χωρίς φυτοφάρμακα και γενικά τα μυστικά της βιολογικής καλλιέργειας.

G0010011 640x480

G0040018 640x480

Έπειτα από αυτήν την επίσκεψη, όλοι μας έχουμε αποκτήσει μια πολύ καλή εικόνα για τον τρόπο λειτουργίας του θερμοκηπίου, αλλά μάθαμε και κάτι ακόμα που δεν το είχαμε ακούσει ξανά. Την καλλιέργεια με βάση την ολοκληρωμένη διαχείριση.

GOPR0032 640x480

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης