Οι μαθητές της Γ΄ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και της Ενότητας «Ο κόσμος γύρω μας» αλλά και με αφορμή ένα ταξίδι στο εξωτερικό από δύο εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για εκπαιδευτικούς λόγους, γεννήθηκε η επιθυμία να «επισκεπτόμαστε» εικονικά κάθε πρωί τα πρώτα 5 λεπτά του μαθήματος μια χώρα στον κόσμο.

Κάθε μέρα ένας μαθητής επέλεγε μια χώρα που θα ήθελε να επισκεφθεί και κάπως έτσι ταξιδεύαμε. Από την προηγούμενη μέρα γινόταν μια μικρή προετοιμασία από τον καθένα που θα διάλεγε χώρα, ώστε να προλάβουμε να δούμε όσον το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες, εάν δεν μας έφτανε ο χρόνος το συνεχίζαμε το επόμενο πρωί. Αρχικά, διαβάζαμε πληροφορίες για τη χώρα, που βρίσκεται, πόσους κατοίκους έχει, τι γλώσσα μιλούν οι κάτοικοι εκεί, πόσο μεγάλη ή μικρή είναι κλπ. Έπειτα βλέπαμε εικόνες και μνημεία και στο τέλος αν υπήρχε κάποιο βίντεο σχετικό. Κάποιες φορές για να προλάβουμε ανεβάζαμε το σχετικό υλικό και στην e-me. Ως συνέχεια των ταξιδιών μας ήταν να χωριστούμε σε ομάδες των 2 και 3 ατόμων και να δημιουργήσουμε παρουσιάσεις στο PowerPoint, το οποίο ήταν αναρτημένο για την κάθε ομάδα στην e-me.

Η συνεργασία των μαθητών πραγματοποιούνταν στο εργαστήρι των Υπολογιστών του σχολείου μας, όταν υπήρχε χρόνος μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων αλλά και εξ αποστάσεως, καθώς μπορούσαν να εργαστούν και από το σπίτι τους διαδικτυακά είτε ατομικά είτε ομαδικά.

Οι μαθητές κατάφεραν να συνεργαστούν και να ολοκληρώσουν τις παρουσιάσεις από τα ταξίδια τους και κάποιες ομάδες πραγματοποίησαν και περισσότερες από μία. Γνώρισαν τον κόσμο και τις χώρες μέσα από ένα διασκεδαστικό και διαφορετικό τρόπο, με τη βοήθεια της τεχνολογίας, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους σε πολλά επίπεδα αλλά και κυρίως διαπίστωσαν πόσο cool είναι τα ταξίδια…!

Οι παρουσιάσεις και τα «ταξίδια» των παιδιών ανά ομάδες:

Νικόλας-Γκρατσιάνο

Ευηλιάνα-Ηλίας