Αγαπητοί γονείς,

Το Σαββατοκύριακο αυτό οι μαθητές δεν έχουν συγκεκριμένες σχολικές εργασίες (στα πλαίσια του προγράμματος: Η τσάντα στο σχολείο.) Προτείνονται όμως δημιουργικές εργασίες τις οποίες οι μαθητές δύνανται να πραγματοποιήσουν με τη βοήθεια των γονέων τους.

Οι δημιουργικές εργασίες μας έχουν σαν θέμα την «Φιλαναγνωσία».
1. Μπορείτε να επισκεφτείτε την σελίδα http://www.mikrosanagnostis.gr/ να επιλέξετε τον σύνδεσμο: ''Να σου πω μια ιστορία'' και στη συνέχεια να επιλέξετε το παραμύθι, αλλιώς κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα!

param

Λίγα λόγια για το βιβλίο:

Στο χωριό των άσπρων γλάρων ο μαύρος κότσυφας είναι ένας ξένος. Όλοι τον κοιτάζουν με δυσπιστία, κανείς δεν τον θέλει. Ώσπου με τον καιρό διαπιστώνουν πόσο σπουδαίος είναι αυτός ο παράξενος ξένος. Μια γοητευτική ιστορία που αναφέρεται στην πραγματική φιλία, την ξενοφοβία, τον ρατσισμό, αλλά και στην αγάπη για το βιβλίο και τη γνώση.

Προτείνεται, να κλείσετε τον ήχο στον υπολογιστή και να διαβάσετε το παραμύθι παρέα με τα παιδιά.

2. Μπορείτε παρέα με το παιδί να παρακολουθήσετε την οπτικοποιημένη εκδοχή του παραμυθιού κάνοντας κλικ στο παρακάτω σύνδεσμο:

3. Μπορείτε να συζητήσετε το παραμύθι με τα παιδιά.

4. Τα παιδιά μπορούν να ζωγραφίσουν οτιδήποτε τους άρεσε από το παραμύθι, και να γράψουν ένα τίτλο για την ζωγραφιά τους.

5. Μπορείτε να ζωγραφίσετε μαζί τα παιδιά πάνω σε βότσαλα χρησιμοποιώντας μαρκαδόρους, ακρυλικά χρώματα, ακόμη και κηρομπογιές.

idea1
idea2  idea3  idea4  idea5