Η Περιφερειακή Ενότητα Νάξου οργάνωσε γιορτή για το περιβάλλον με τίτλο: «Η Γη είναι στα χέρια σου», τη Δευτέρα 4 Ιουνίου 2018  στο πάρκο της Έλλης. Το σχολείο μας ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση του Αντιπεριφερειάρχη - Έπαρχου Νάξου κου Μαργαρίτη Ιωάννη, συμμετείχε στην γιορτή με τα τμήματα των Γ, Δ, Ε και ΣΤ τάξεων.

IMG 1

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με σκοπό την ενημέρωση των μικρών μαθητών για τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος και τη δημιουργία περιβαλλοντικής συνείδησης.

IMG 2  IMG 3

Με τη συμμετοχή τους οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος, να πάρουν χρήσιμες πληροφορίες για τη ζωή των μελισσών και να ζωγραφίσουν σχετικά με το θέμα.

IMG 4  IMG 5

Στη συνέχεια πήραμε τα αρωματικά και καλλωπιστικά φυτά, που μας μοίρασαν οι άνθρωποι της Περιφφέρειας Νοτίου Αιγαίου, και επιστρέψαμε στο σχολείο μας αναλαμβάνοντας τη δέσμευση να φυτέψουμε τα φυτά μας, αλλά κυρίως να προστατεύουμε το περιβάλλον που ζούμε.

IMG 6