3ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ
για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου
Οκτώβριος 2013-Μάιος 2014

«Μαθαίνω την ιστορία, το περιβάλλον, τον άνθρωπο»

Οι μαθητές της Α΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου Βίβλου συμμετείχαν στο διαγωνισμό που διοργάνωσαν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ. Πρόκειται για ένα ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο:
? την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με την ανάγνωση,
? την αγάπη τους για το βιβλίο, την όξυνση της κριτικής τους σκέψης και την αφύπνιση της φαντασίας τους,
? την καλλιέργεια του προβληματισμού σε σύγχρονα κοινωνικά θέματα,
? τη βελτίωση της γλωσσικής έκφρασης με έμμεσο τρόπο,
? την υιοθέτηση υγιών στάσεων και συμπεριφορών,
? την ενίσχυση της ικανότητας των μαθητών να κατανοούν κείμενα,
? τη γνωριμία τους με καταξιωμένους συγγραφείς και εικονογράφους.

Στον φετινό Μαραθώνιο επιλέχθηκαν και διαβάστηκαν στην τάξη βιβλία διάφορων ελλήνων συγγραφέων παιδικής λογοτεχνίας η θεματική των οποίων σχετιζόταν με βασικές ενότητες που αξιοποιήθηκαν στην τάξη στο πλαίσιο του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης - Αγωγή υγείας, διατροφή.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ? Τμήμα Γ΄ Μαθητικών Θεμάτων του Υπουργείου Παιδείας (Αρ. Πρωτ/λλου: Φ.14/733/147354/Γ1).

Ο Μαραθώνιος Παιδικής Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα λογοτεχνίας για να παρουσιαστεί και να συζητηθεί ένα βιβλίο σε μια σχολική ομάδα. Υποστηρίζει και ενισχύει το ενταγμένο στην Ευέλικτη Ζώνη πρόγραμμα φιλαναγνωσίας των μαθητών εξυπηρετώντας τους στόχους του. Το πρόγραμμα του Μαραθωνίου δεν περιορίζεται μόνο στην ανάγνωση, αλλά δίνει αφορμή και κίνητρο στον δάσκαλο να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά, να καθοδηγήσει τα παιδιά να εξετάσουν το θέμα από πολλές πλευρές, να ερευνήσουν, να μοιραστούν και να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο με στόχο να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.

• Τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού διάβασαν τα βιβλία:

1. Το ξωτικό που ήθελε να ψηλώσει της Καλλιόπης Εμμανουηλίδου,

2. Ο κύριος Κιουκ έχει λόξιγκα της Μαρίας Ρουσάκη,

3. Το φαγητό δεν είναι μόνο για να χορταίνουμε της Ελένης Χαρατσή-Γιωτάκη

• Συζήτησαν για την υγιεινή διατροφή (αγωγή υγείας).
  • Απάντησαν στις ερωτήσεις των ερωτηματολογίων.

Τέλος τα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια στάλθηκαν στις εκδόσεις Μεταίχμιο και τα παιδιά έλαβαν μέρος στην κλήρωση για την ανάδειξη των νικητών.