Την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2011 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε' και Στ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαγωνισμό της Υπουργείου Παιδείας σε συνεργασία με τη Βουλή των Ελλήνων με θέμα "Εορτασμός Παγκόσμιας ημέρας Δημοκρατίας".

Οι της Ε' τάξης ζωγράφισαν τη "Δημοκρατία σε μια ζωγραφιά" και οι της Στ' τάξης διαγωνίστηκαν στην έκθεση με θέμα "Λέξεις και σκέψεις για τη Δημοκρατία"
Μετά από πολύ προσοχή και μελέτη των έργων των μαθητών και των δυο τάξεων επιλέχθηκε η ζωγραφιά της μαθήτριας της Ε' τάξης Ζεύλη Αικατερίνης και από τη Στ' τάξη η έκθεση της Μαργαρίτη Μιχάλη.

Μετά από την επιλογή των καλύτερων έργων έχουμε την τιμή να σας ανακοινώσουμε ότι η έκθεση του Μαργαρίτη Μιχάλη πρώτευσε στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ο Μιχάλης παραβρέθηκε στην ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στη Βουλή των Ελλήνων.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του Σχολείου εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στον Μιχάλη (που τώρα είναι μαθητής στο Γυμνάσιο Βίβλου) και του ευχόμαστε ολόψυχα καλή πρόοδο και να σημειώνει πάντα τέτοιες επιτυχίες που θα μας κάνουν και εμάς περήφανους.