Πλανήτες και Αστέρια

Τάξη: Β΄

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Υποθέματα

Πώς ταξιδεύουν οι αστροναύτες; Πού πηγαίνουν;

Είναι μεγάλος ο ήλιος; Πόση ζέστη κάνει;

Γιατί το φεγγάρι είναι άλλες φορές μεγάλο, άλλες φορές μικρό;

Πού είναι τα αστέρια; Είναι μακριά; Πού πάνε την ημέρα; Τι χρώμα έχουν;

Μόνο στη γη μένουν άνθρωποι; Υπάρχουν εξωγήινοι;

Ποιοι είναι οι πλανήτες; Είναι μεγάλοι; Γιατί δε χτυπούν μεταξύ τους;

Πότε έχουμε μέρα και πότε νύχτα;

Παιδαγωγικοί Στόχοι

Να εξοικειωθούν με το λεξιλόγιο σχετικό με τους πλανήτες, διάστημα και ηλιακό σύστημα.

Να γνωρίσουν το ηλιακό σύστημα και τους πλανήτες.

Να κατανοήσουν την εναλλαγή ημέρας και νύχτας.

Να κατασκευάσουν ομοιώματα πλανητών και του ηλιακού συστήματος.

Να μάθουν πληροφορίες για τους αστροναύτες, για το πώς είναι η ζωή και η διατροφή τους όταν βρίσκονται στο διάστημα και τα διαστημόπλοια.

Να γνωρίσουν τι είναι τα αστέρια και το φεγγάρι.

Να αντιληφθούν γιατί δεν συγκρούονται οι πλανήτες μεταξύ τους.

Να προσανατολίζονται μπροστά στο χάρτη, να μάθουν να ονοματίζουν τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.

Μεθοδολογία Υλοποίησης

Μέθοδος project

Ομαδοσυνεργατική μέθοδος

Πεδία Σύνδεσης με τα Προγράμματα Σπουδών

Μελέτη Περιβάλλοντος: Να κατανοήσουν τις αλλαγές μέρας-νύχτας, τις μεταβολές του καιρού, να αποκτήσουν θετική στάση και συμπεριφορά για την προστασία του περιβάλλοντος.

Γλώσσα: Ανάγνωση παραμυθιών, Κατασκευή αφίσας , Εξοικείωση με σχετικό λεξιλόγιο, Γραφή και ονομασία πλανητών, Δημιουργία ιστορίας και παραμυθιού.

Μαθηματικά: Μέτρηση και αρίθμηση πλανητών, Μεγάλη απόσταση πλανητών μεταξύ τους και της γης από τον ήλιο και τα αστέρια. Προβλήματα σχετικά με το θέμα μας.

Εικαστικά: Ζωγραφική και κατασκευές σχετικές με τους πλανήτες και το διάστημα

2022 - 2023

Καλώς ήρθατε στον δικτυακό μας τόπο

Η δημιουργία του site του σχολείου μας αποσκοπεί:

• στην ψηφιακή αποτύπωση και  προβολή του εκπαιδευτικού έργου που παράγεται από μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας,στην ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, στην παροχή επιπλέον εκπαιδευτικού υλικού στους μαθητές/τριες του σχολείου μας, στη δημοσιοποίηση και ανάδειξη των δράσεων και  καλών πρακτικών, στο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία, στην δυνατότητα επικοινωνίας και συνεργασίας του σχολείου μας με άλλα σχολεία ή φορείς της εκπαίδευσης.
  • επιπλέον

Η φωτογράφιση και η βιντεοσκόπηση των μαθητών έχει πραγματοποιηθεί με σύμφωνη γνώμη και έγγραφη άδεια των γονέων-κηδεμόνων